ושליח הציבור בני הנדל - תשליך בנחל אלכסנדר, תשע"ה

ושליח הציבור בני הנדל - תשליך בנחל אלכסנדר, תשע"ה
עם הרבה גילי צדקיהו ושליח הציבור בני הנדל - תשליך בנחל אלכסנדר, תשע"ה

טקס בר / בת מצווה רפורמי

משפחות יקרות שלום,
קהילת השחר שמחה בבחירתכם לחגוג גיל מצוות בטקס יהודי, שוויוני ומתחדש. נשמח ללוות אתכם בדרך זו ולסייע לכם להפוך את האירוע למשמעותי לנער/ה החוגג/ת ולכל המשפחה.  להלן מידע על התהליך.

מה זה טקס בר/ת מצווה רפורמי?
הטקס מתקיים במסגרת תפילה ומבוסס על המרכיבים המסורתיים של עליה לתורה, קריאה בתורה ודרשה. הנער/ה חוגג/ת בגרות על ידי קבלת האפשרות והכבוד לשאת בתפקידים הציבוריים הללו בפני הקהילה. המייחד את הטקסים שלנו הוא בראש ובראשונה היותם שוויוניים - הישיבה היא משותפת וגם על הבימה לנשים יש מקום - גם אמא וסבתות מוזמנות לעמוד לצד הנער/ה ולקחת חלק משמעותי בטקס. הבדל נוסף הוא בהיות הטקסים שלנו אירועים משפחתיים, המותאמים לנער/ה החוגג/ת ולמשפחה, מסבירי פנים לאורחות ולאורחים ומתאימים גם למי שאינם מורגלים בהוויית בית הכנסת.

מה כולל תהליך ההכנה?
"אין קדושה בלי הכנה" - הטקס הוא רגע שיא המגיע לאחר תהליך של הכנה הכולל כמה מרכיבים:
א. הכרות עם הקהילה -  אנו מזמינים את המשפחה לחוות את טקס בת/בר המצווה לא כאורחים לרגע, אלא מתוך תחושת נוחות ושייכות בקהילה. בשנה של הטקס אנחנו מחשיבים אתכם כחברי קהילה ואתם מוזמנים לקחת חלק בקבלות שבת ובאירועי חג, להגיע עם אחים ואחיות ועם סבתות וסבים גם לפני בת/בר המצווה, ליצור הכרות אישית ומשפחתית עם הרבה שתנחה את הטקס ועם שפת הטקס והתפילה שלנו.
ב. סדנת גיל מצוות - סדנה קבוצתית לבני/ות המצווה  והוריהם שמטרתה להעניק הקשר רחב לטקס בר המצווה, לאפשר לנער/ה ולמשפחה לעסוק בחיבור בין המסורת היהודית להתבגרות וללמוד מושגי יסוד מתוך גישה פתוחה ושוויונית. המפגשים הינם באווירה חווייתית ופתוחה, המאפשרת שיח ביקורתי ומכיל למגוון דעות והשקפות. חלק מהמפגשים מיועדים למשפחה כולה. הסדנה כוללת שישה-שמונה מפגשים ומתקיימת בשני מחזורים - בסתו ובאביב.

ג. לימוד אישי - המורה מלמד/ת את הנער/ה את הקריאה בתורה בטעמים, את ההפטרה (אם הטקס הוא בשבת בבוקר), ואת ברכות התורה. במידת הצורך והרצון המורה מסייע לנער/ה בהכנת הדרשה. משך הלימוד הוא כחודשיים לפני הטקס. ההתקשרות מול המורה היא עצמאית, התשלום נעשה ישירות אליו/ה. רבת הקהילה דליה תיבון לגזיאל (שתנחה את הטקס עצמו) היא גם מורה לטעמים, וניתן לתאם איתה שיעורים פרטיים בנוסף לסדנת גיל מצוות (בתשלום נוסף ישירות אליה): 052-6764311 בנוסף, יש שני מורים מומלצים שעובדים אתנו בקביעות, ומשתתפים בטקס של הנער/ה: מרטין אלפיה 054-7640226  | נילי לרנר 052-6223661יש אפשרות להמלצות נוספות על פי הצורך. אתם יכולים לבחור גם בכל מורה אחר/ת. יש לוודא שהמורה מתואם/ת עם הרבה לגבי הפרשה ומה נדרש ללמד.


מתי אפשר לקיים טקס הכולל עלייה לתורה?
טקסי בר מצווה מתקיימים בימים בהם קוראים בתורה - שני, חמישי ושבת, ראשי חודשים, חוה"מ סוכות ופסח וימי חנוכה. החוגגים בשבת יכולים לבחור בין תפילת שחרית (9:30 בבוקר) לתפילת מנחה (12:30 בצהריים או 16:00 אחה"צ, בדרך כלל). תפילת שחרית היא תפילה ארוכה יותר, ובה שבע עליות לתורה, מפטיר והפטרה. תפילת מנחה היא קצרה יותר ובה 3 עליות לתורה, ללא קריאת הפטרה. על פי המסורת העלייה לתורה היא מהתאריך העברי של יום ההולדת ואילך, ניתן לעלות לתורה גם בשלב מאוחר יותר בשנת בת/בר המצווה וגם אחריה.

איפה חוגגים?
קהילת השחר מקיימת את התכנסויותיה במוזיאון הראשונים באבן יהודה. במקום יש ספר תורה וכל הנדרש לקיום הטקס. המקום מכיל עד חמישים מוזמנים. במידה ותרצו לקיים טקס במקום אחר נשמח לשקול אתכם חלופות מתאימות. בצמוד למוזיאון הראשונים נמצא אולם בית יחיאל המרווח יותר. ניתן לשכור את האולם ממתנ"ס אבן יהודה, ולקיים בו קבלת פנים וגם את הטקס עצמו. אשת הקשר במתנ"ס היא דינה, 09-8910070 שלוחה 812.

קידוש וכיבוד
בטקסים המתקיימים בשבת בבוקר נהוג לערוך קידוש לאחר התפילה. לצורך הקידוש עליכם להכין כיבוד צמחוני/ חלבי כראות עיניכם וכן יין, תירוש וחלה בכמות שתספיק לאורחיכם ולעוד כשלושה חברי קהילה. יש אפשרות לערוך קבלת פנים צנועה בחצר המוזיאון או בחדר פנימי קטן. על המשפחה להביא את כל הדרוש - מפה, כיבוד, כלים חד פעמיים. אם הטקס מתקיים במוזיאון הראשונים-חשוב להקפיד לא לאכול בחלל המוזיאון!

מוזיקה בטקס
אנו מעודדים בשמחה שימוש בכלי נגינה בתפילה ובטקס. נשמח לסייע לכם בתאום עם מוזיקאים מקצועיים העובדים אתנו. הליווי המוזיקלי כרוך בתשלום נוסף - ישירות למוזיקאי.

אירועי קהילת השחר
בשנת בת/בר המצווה אנו רואים בכם חלק מהקהילה ומוזמנים לקחת חלק בכל אירועיה. במסגרת הסדנה תוזמנו לקבלת שבת ולאירוע נוסף ואנו מעודדים את המשפחה להגיע, להשתתף, להכיר ולחוות. אנו מקיימים קבלות שבת מידי שבוע, אירועי חג, מפגשי לימוד ועוד.
בערב שבת שלפני בר המצווה אנו מזמינים את המשפחה להתכבד בהדלקת נרות השבת, אנא שריינו את קבלת השבת שלפני הטקס לחגוג עם הקהילה.

פגישה אישית
במהלך סדנת בני המצווה אנו שמחים להכיר את בני המשפחה ואת הנער/ה החוגג/ת. סמוך למועד הטקס מתקיימת פגישה משפחתית עם מנחה הטקס ובה עוברים על פרטי הטקס, על התפקידים השונים ועל אפשרויות לשלב ביטוי אישי שלכם בתוכו - בשירה, קריאה, נגינה וכדומה.
תשלום
עלות טקס בת/בר מצווה בקהילת השחר היא 2500 ₪. התשלום כולל את כל השירות הניתן מהקהילה, אך לא את השיעורים הפרטיים עם המורה. קהילת השחר אינה נתמכת על ידי המדינה או הרשות המקומית, והתשלום של משתתפים, יחד עם דמי החבר ותמיכה מהתנועה הארצית - מאפשרים את קיום הפעילות שלנו.
הרשמה
נא ליצור קשר עם רבת הקהילה דליה תיבון לגזיאל ואו גל מויאל - רכזת הקהילה
 על מנת לתאם את התאריך הרצוי. קישור לטופס הרשמה יישלח בהמשך לשיחה עם הרבה דליה או גל, והמועד ישמר לכם לאחר קבלת הטופס.

נשמח לסייע בכל שאלה או בקשה.
גל מויאל - רכזת הקהילה
054-5997345

kehilathasjachar@gmail.com 
הרבָּה דליה תיבון לגזיאל
052-6764311
daliatibon@gmail.comכמה רשמים ממשפחות שעשו אצלנו טקס בר/בת מצווה:

הטקס...היה כל כך משמעותי עבורינו. מיוחד, מתאים, מחבר את כולם. שוויוני ונכון לנו.
הדרך שבה הסברת את המשמעויות של כל מיני סמלים, ותפילות והנחיית הטקס עצמו – יצקה משמעות מאוד מיוחדת למעמד ולטקס.
התחושה היתה של קדושה אמיתית.
תודה על הכל – על הדרך, השעורים המעניינים, לימוד ההפטרה והפרשה עם זיו והתמיכה בו בכתיבת הדרשה... הזמן, המחשבה ותשומת הלב שהקדשת למשפחתנו ולרצונותינו. וכמובן על הטקס עצמו שהנחית כל כך יפה ובכשרון, עם התכווננות לקהל והחיבור הממש אינטימי למשפחה.

תודה רבה רבה,
עינת, ערן, זיו וכל משפחת ברקוביץ

*** 
בחרנו בקהילת השחר באבן יהודה לקיום טקס בר המצווה ואין לנו אלא שבחים לומר. היחס אישי, ידידותי ופתוח. מפגשי הסדנה בהנחיית הרבה גילי צדקיהו היו נעימים, מעניינים וקלילים ולא "מעיקים". היהדות ורעיונות מהמסורת היהודית הונגשו בגובה העיניים ותוך חיבור מתמיד לחיי היומיום המודרניים והחילוניים שלנו במדינת ישראל. במיוחד הופתעתי מקבלת השבת בבית הכנסת, שהיה אירוע חברתי מלא שירה עליזה ופורום שיחה פתוח. שיעורי הקריאה בהטעמה שעשינו עם נילי לרנר היו חוויה נעימה עבור בני (שמלכתחילה לא ממש שש לכל העניין), ונערכו באמצעות האינטרנט בסקייפ, מה שהקל על כל הצדדים. היחס בין המורה לנער היה אישי ולא מתנשא. הטקס עצמו היה מרגש, שמח, מלא שירה, ומרשים במיוחד בשל העובדה שנוהל בידי שתי נשים. תחושת השוויוניות, המתאימה לחיינו המודרניים כיהודים חילוניים בישראל היתה מלאה ומרעננת – בין האורחים כולם, בין סבים לסבתות ובעיקר בין הנוכחות של האב (בעלי) ושלי כאמו של בר המצווה - שהרי לא אולצתי לעמוד רחוקה ומאחורי סורג/ מעקה/ וילון, אלא יכולתי לעמוד לצד בני ולברכו כמו אביו ביום המיוחד הזה. ומה יותר מזה שבתי החוגגת בת מצווה בעוד כחצי שנה החליטה ביוזמתה שגם היא רוצה לעלות לתורה.... אז תודה, ונתראה שוב בקרוב!

עדי גישס שפיר

*** 
  
המון המון תודה בשמנו ובשם אורן. אכן חווינו טקס פתוח, שוויוני ואישי. אנחנו שמחים שאורן בחר לעלות לתורה בקהילת השחר. 
תודה לך על הליווי וההדרכה והמפגשים המעניינים והנעימים שקדמו לטקס. 
 אנחנו מודים לך ולבני הנדל על ההנחיה וההובלה של הטקס. האוירה היתה מאוד נעימה ומזמינה ויחד עם זאת השריתם הרבה חשיבות וחגיגיות לארוע. גם אורחינו נהנו מאוד והתרשמו מהאוירה הטובה. 
גרמת לנו להרגיש מאוד בנוח וקיבלנו ממך השראה שתשאר איתנו גם הלאה.
ישר כח!

בברכה,
משפחת לוין

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה